dwoistość

A tu mamy konkret, jak wyglądały rządy PO. Brunon Kwiecień, pracownik dydaktyczny. prywatnie maniak (“pirotechnik”), który podobno chciał wysadzić Sejm, od trzech lat siedzi bez procesu i bez wyroku. Jego “pomocnicy” to, jak się okazuje, sami agenci ABW, a cała ta sprawa to policyjna prowokacja, czyli “operacja specjalna”. Z tego wynika, że agenci ABW chcieli go namówić na wysadzenie Sejmu, nieskutecznie, i teraz sąd nie wie co z tym zrobić. A człowiek od trzech lat siedzi. “Policjanci z Łodzi zatrzymali wiceminister sprawiedliwości Monikę Zbrojewską. Kobieta prowadziła samochód po pijanemu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie, trafiła do Izby Wytrzeźwień. Minister sprawiedliwości Borys Budka już zapowiedział, że jeśli informacje się potwierdzą, wystąpi o dymisję Zbrojewskiej.” “Stary skecz “Kabaretu Moralnego Niepokoju” (…) histeryków pokroju Tomasza Wołka, Waldemara Kuczyńskiego, czy Ireneusza Krzemińskiego…Bóg jeden raczy wiedzieć, co tego rodzaju wariaci zaczną wyprawiać od poniedziałku”. darmowe chwilówki
To fiksum-dyrdum może być dla nich groźne, powinni zadbać o siebie. Będzie nam brakować ich poważnych min przy wygłaszaniu radiowych tyrad, pełnych trosk o demokrację i dobre obyczaje. Jak i tej mniej znanej podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, która dziś zatrzymana została przez policję za jazdę po pijanemu. Według świadków jechała od krawężnika do krawężnika. To symboliczny koniec Platformy.
Dobrze chociaż, że policja czuje potrzebę dostosowania się do nowej sytuacji. Niemal jak prasa francuska na wieść o ucieczce Napoleona z Elby i jego marszu na Paryż. Skoro wyborca chce by Kopacz była wybrana, to chyba oczywistym jest, że stawia krzyżyk przy jej nazwisku na karcie (liście) do głosowania. Jeśli upatrzył sobie kogo innego, to stawia krzyżyk przy kim innym. W sumie wszystkie głosy na egzemplarzach listy partyjnej (kartach do głosowania) idą na kandydatów jednej partii.
Nie rozumiem następującej dwoistości sugerującej marnowanie głosów. Wyborca głosuje na kogoś innego z tej partii i jednocześnie chce by była wybrana Kopacz. Aby chcieć by była wybrana Kopacz, należy głosować na Kopacz.
Głosowanie wg obecnej ordynacji nie marnuje głosu na partię. Bo jest oddawane na partię, a w niej na tych którzy zajmują czołowe miejsca w ilości oddanych głosów. Np. jeśli ktoś był na ostatnim miejscu i na niego padło bardzo dużo głosów – najwięcej z listy i w okręgu przypadły na podstawie ilości głosów na partię np. dwa mandaty, to jeden mandat bierze ten ostatni na liście, a drugi ten który zajął drugie miejsce pod względem ilości oddanych głosów.
A że tak się dzieje, że w większości przypadków ludzie głosują na tych, którzy są u góry listy, to jest inna sprawa. Tak czy inaczej partia otrzymuje mniej więcej tyle mandatów przydzielonych do okręgu wyborczego, ile proporcjonalnie padło głosów na jej listę w okręgu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s